Skip to content
Home » A magas vércukorszint tünetei

A magas vércukorszint tünetei

magas-vercukorszint_pic2

Mit nevezünk magas vércukorszint állapotnak?

Magas vércukorszintről akkor beszélünk, ha a vérben lévő glükóznak a szintje meghaladja a normál határértéket – ez általában a kezdődő cukorbetegség jele is lehet, emiatt nagyon fontos az, hogy figyeljük a vércukorszintünket. A vércukorszint változására meglehetősen nagy hatással van az általunk elfogyasztott élelmiszer minősége, illetve pedig a mennyisége és az, hogy végzünk-e rendszeres testmozgást, ami az egészségünk érdekében eléggé fontos tevékenység.

A magas vércukorszint tünetei természetesen egyénileg változók, kismértékű emelkedés esetén gyakorta alig vehetők észre. Ezen tünetek közé tartozhat a fáradtság, a fokozottabb szomjúság- és éhségérzet, álmosság, levertség. Gyakori vizeletürítés (ez főleg éjszakai órákban okoz a betegek számára problémát) szintén jellemző tünete. Ennek oka, hogy a vércukor vizet szállít a vesékhez, melynek következtében gyakrabban kell mosdóba menni az érintetteknek. Amennyiben nem iszunk többet a megszokottnál, mégis tapasztaljuk ezt a tünetet, akkor keressünk fel egy orvost. Emellett pedig a homályos látás, mivel vérben található nagy mennyiségű cukor miatt a szem üregében folyadék gyülemlik fel, melynek következtében homályosan látunk. Annak ellenére, hogy a vércukorszint normalizálódásával a látászavar is elmúlik, nem szabad figyelmen kívül hagynunk ezt a tünetet, hiszen hosszú távon komoly látásbéli problémákat is okozhat. Ezek mellett pedig tünetként jelentkezhet még a száraz, viszkető bőr. 
A hosszú ideig fennálló magas vércukorszint súlyos szövődményekhez vezethet, s ha bár érezzük magunkon, hogy valami igazán nincs rendben, érdemes azonnal orvoshoz is fordulnunk!

magas-vercukorszint_pic1

Mik a magas vércukorszint tünetei?

A nagyon magas, illetve növekvő vércukorszint jelei közé tartozik a súlyveszteség, ami talán az egyik leggyakoribb tünet, mert a magas vércukorszint esetén nem jut elegendő glükóz a sejtekhez, így a szervezet az izmokat és a zsírt kezdi el lebontani. Jel lehet még az acetonszagú lehelet; a lassabban gyógyuló sebek, rosszullét, hányás, hasfájás, izomfájdalom, görcsök, koncentrációs problémák, memóriagondok, zavart elmeállapot, de bizonyos esetekben még eszméletvesztéssel is járhat a nagyon magas vércukorszint.
Emellett kimutathatók a ketonok és cukor megjelenése a vizeletben.

A magas vércukorszint leggyakoribb okai kapcsán azt lehet mondani, hogy a nagy mennyiségű vagy kifejezetten már a magas cukor tartalmú ételek fogyasztása, a túl kevés inzulin, vagy orális antibiotikum alkalmazása, gyulladásos betegségek (pl. influenza, torokgyulladás), a mozgásszegény életmód, illetve még az érzelmi stressz is kiválthatja ezt.
Azonban még az étkezési ritmus felborulása is egy olyan gond, ami kiváltó okként közre játszhat ennek a problémának kialakulási folyamatában és súlyosbodásában is. A cukorbetegek esetében bizonyos gyógyszerek, melyek hozzáadott cukrot tartalmaznak (köhögés elleni cseppek, szirupok) is gyakori okok, illetve pedig a hormonális hatás (gyermekeknél vagy várandósság idején) is közre játszhat.
De épp ahogyan a tünetek, úgy az okok is sokfélék lehetnek a betegek között, így talán elsőre nehéz is kimutatni, hogy mi is lehet a probléma.

A magas vércukorszint emelkedése, a hiperglikémia, amennyiben rövid ideig tart, és csak néha jelentkezik, nem okoz különösebb problémát, ellenkező esetben, ha nincs megfelelően kezelve és többször is jelentkezik, akkor viszont többek között a kéz és a láb idegeinek maradandó károsodásával – perifériás neuropátia -, látásromlással – diabéteszes retinopátia – is járhat, sőt veszélyesebb és extrémebb esetekben még életveszélyes állapotot is előidézhet. Utóbbi az úgynevezett diabéteszes ketoacidózis, amit az inzulin hiánya okoz.
1-es jellegű cukorbetegeknél gyakoribb, de a 2-es cukorbetegséggel élők körében is kialakulhat a diabéteszes ketoacidózis. Ez azt jelenti, hogy ilyenkor az inzulin abszolút vagy relatív hiánya miatt éheznek a sejtek, a szervezet a zsírok lebontásából próbál energiához jutni, ketonok keletkeznek, és halmozódnak fel a vérben. Az állapot amiatt is meglehetősen veszélyes, mert eszméletvesztéshez, kómához, halálhoz is vezethet. Dehidratáció, gyümölcsös lehelet, hányinger, hányás, gyors, mély légzés, zavarodottság jelezheti, a cél mindenképp a megelőzés.

magas-vercukorszint_pic3

A magas vércukorszint tünetei

Az egészséges embereknél is kellemetlen tüneteket okoz a vércukorszint ingadozása, hol túl magas hol pedig túl alacsony formában jelenik meg és ez a cukorbetegekre még inkább jellemző, sőt, eléggé veszélyes is, ha a vércukor értékek a normál tartományon kívül esnek. Pontosan ezért szükséges, hogy a cukorbetegek rendszeresen ellenőrizzék vércukormérő készülék segítségével vércukor értékeiket. A magas vércukorszint veszélyei ugyanis napjainkban bőven fennálló problémaként jelentkeznek az ember életében!

Amennyiben a magas vércukorszint nincs megfelelően kezelve, halálos is lehet, így a tünetek megjelenésekor már érdemes felkeresni a megfelelő szakembert. Akár alacsony, akár magas vércukorszint fennállása mutatkozik a betegeknél, mindenképpen megfelelő figyelemmel kell kísérni az adott problémát.