Skip to content
Home » A purhab szigetelés ismertetése

A purhab szigetelés ismertetése

purhab-szigeteles_pic2

Mi az a purhab szigetelés?

A szórt purhab szigetelés az egyik legmodernebb és legjobb szigetelési technika. A hőszigetelés mellett tökéletesen zár, és a víz ellen is kitűnő védelmet nyújt. Nem helyettesíthető más anyaggal, ugyanis csak több szigetelő együttes és réteges alkalmazása vezet hasonló eredményre. Az építőiparban ma a purhab szigetelés a leginkább alkalmazott eljárás.

Családi- és társasházakat, ipari épületeket, raktárokat, garázsokat egyaránt purhab szigeteléssel látnak el, elérhető magán és ipari megrendelők számára. Amellett, hogy huzatmentesen és tökéletesen szigetel, a nedvességtől és a szélsőséges időjárási viszonyoktól, természeti erőktől is védi az épületet. Így nem csak energiahatékony megoldás, de növeli az ingatlan élettartamát és értékét is.

A fal és az egyéb szigetelőanyagok réseibe befújt purhab szigetelés légzárat képez, ezáltal küszöböli ki a problémákat. De fújható teljes falfelületre is, önálló szigetelésként. Kül- és beltéren is használható, és külön előnye, hogy nem öregszik vagy gombásodik, valamint az anyagvágási veszteség lehetősége se áll fenn használatakor.

purhab-szigeteles_pic3

A purhab szigetelés története

Az 1940-es években az Amerikai Egyesült Államok hadserege fejlesztette ki a purhab szigetelést. A porlasztó rendszerrel fújt anyagot elsősorban repülőgépek szigetelésére használták a második világháború során. Nagyjából harminc évvel később, a hetvenes évektől kezdték el a lakossági színtéren, házak, valamint ipari épületek szigetelésére.

A poliuterán, ami a purhab szigetelés alapanyaga, egy rendkívül tartós és ellenálló anyag, ezáltal hosszú ideig megőrzi a minőségét, és védi az épületeket a hőtől, víztől, külső zajoktól, természeti erőktől. A purhab szigetelés az amerikai hadsereg óta rengeteg fejlesztésen van túl, és így vált napjaink legköltséghatékonyabb és egyik legkeresettebb hőszigetelési formájává, amely igen sokoldalúan használható fel.

A purhab szigetelés működése

A legnagyobb előnye a purhab szigetelésnek, hogy egészen kicsi helyekre is fújható. Repedések, illesztések, egyéb rések mélyére is be lehet nyomni, ugyanis a borotva- vagy hajhabhoz hasonlóan a kifújt kevés purhab szigetelés anyaga sokszorosára duzzad, mielőtt megköt. Akár eredeti térfogatának százszorosára is képes dagadni.

A purhab szigetelés másik előnye, hogy vízszintes és függőleges felületeken egyaránt megtapad, sőt, egyenletes, homogén felületet sem kíván meg. Ráfújható bármely anyagra, akár régi szigetelésre is, és nem túl időigényes a kivitelezése. Emellett nem öregszik, nem veszít a végleges méretéből, nem deformálódik, és ellenáll a rovaroknak, rágcsálóknak. Egyszerre látja el a hő-, hang- és vízszigetelést, így a páralecsapódás és penész is elkerülhető vele. Toldás-, beázás- és hézagmentes, a purhab szigetelés megállítja például a rozsdásodás terjedését is, és jól alkalmazkodik az épületek természetes mozgásához.

A szigetelési hasznosság mellett a purhab szigetelés jelentősen erősíti az épület szerkezetét, ezzel is növelve annak értékét. Nagy szilárdságú, akár lépésállóvá is tehető kivitelezés során. Költséghatékonysága már az első évben látszik, de mivel a purhab szigetelés élettartama akár harminc-negyven év is lehet, sokszorosan megtérül a belefektetett összeg és energia. Nem kell cserélni, javítani, koszosodás esetén viszont jól mosható, tisztítható, ehhez sok helyen kapható kifejezetten purhab szigetelést tisztító spray is. Emellett még az egészségre és a környezetre nézve is teljesen ártalmatlan.

A purhab szigetelés, mint a Purhabguru szolgáltatásai közt, tökéletesen alkalmas a tető hőszigetelésére, a fújható mivolta miatt. Bár mivel nem vakolható, egyenletlen felületet képez, így ha lakhatóvá akarjuk tenni a padlásteret, nem jó választás. Azonban ha sok a kiugró felület, tereptárgy, például kémény, akkor kitűnő, hiszen a táblás szigetelőanyagokat sokat kéne szabdalni.

A tető szigetelésénél kiemelten fontos a pára elleni védelem, vagyis hogy a szigetelésbe se kívülről se belülről ne juthasson nedvesség, de eközben a belső térből ki tudjuk juttatni a párát, ezáltal megelőzve a lecsapódást, penészedést. Ezért mindenképpen el kell helyezni párazáró fóliát a szigetelés alá, és páraáteresztő fóliát a szigetelés fölé, mind a táblás, mind a purhab szigetelés esetén.

purhab-szigeteles_pic1

A nyitott és a zárt cellás purhab szigetelés

Megkülönböztethetünk nyitott és zárt cellás purhab szigetelést. A nyitott cellás purhab inkább belső szigetelésre ajánlott, például falakra, tetőtérbe, vagy hangszigeteléshez. A zárt cellás purhabot használják kültérre, homlokzatra, garázsokba, vagy éppen a pincék szigetelésére. Merevebb a szerkezete, lassabban duzzad meg, viszont magas a vízzáró képessége. Emellett a zárt cellás purhab szigetelés akár padlózatok alá, födémre is kerülhet, hiszen lépésálló a szerkezete miatt, így például a tetőterekben elkerülhető a szervízutak, emelt padlózat kevéssé helytakarékos kialakítása is.

Mivel nem vakolható, egyenetlen felületet képez, így ha lakhatóvá akarjuk tenni a padlásteret, a purhab szigetelés nem a legjobb választás. Azonban ha sok a kiugró felület, tereptárgy, például kémény, akkor kitűnő, hiszen a táblás szigetelőanyagokat sokat kéne szabdalni. Valamint páraszellőző tulajdonsága miatt nem tartja bent a nedvességet a szarufák között, így ferde tetők esetén is megfelelő lehet.